English

Berisha: Samiti i Lisbonës, fitore e re e Obamës

Tiranë, 22 nëntor, NOA – “Për herë të parë, pas 61 vitesh, Aleanca e Atlantikut Veriot vendos partneritet dhe bashkëpunim konkret me Rusinë për paqen në rajon dhe botë, i cili mbart në vetvete shkallën më të mirë të besimit”.

Kështu ka deklaruar kryeministri Berisha gjatë mbledhjes së grupit parlamentar demokrat, mbi rezultatet e Samitit të Lisbonës, ku ai ishte pjeëmarrës.

Sipas tij, marrëveshja e sistemit anti-raketor që u arrit në këtë aktivitet të Aleancës së Atlantikut të Veriut përbën një sukses të këtij organizmi ushtarak, por edhe të presidentit amerikan, Barak Obama në veçanti.

Duke shtuar më tej, se ky samit shënoi premisat e bashkëpunimit të ri që pritet mes SHBA-ve dhe Rusisë, si një hap i ri i diplomacisë botërore në të mirë të njerëzimit dhe paqes ...(vijon)

n.e/NOA

KOMENTE