Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Parashikimi i motit për ditën e nesërme nga NOA dhe Meteoalb
English

Parashikimi i motit për ditën e nesërme nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 27 Nëntor 2010 NOA - Dita e diel do te dominohet nga alternime kthjellimesh dhe vranesirash ne pjesen me te madhe te vendit POR ne zonat veriore do te kete vranesira dhe shira me intensitet te ulet. Oret e mesdites do te sjellin kthjellime ne te gjithe vendin KU me te dukshme do te jene ne Ultesiren Perendimore.

Shqipëria

Më poshtë ndiqni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe Evropën, ofruar nga Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Pjesa e dyte e dites do te vijoje me kthjellime dhe vranesira te here pas hereshme ne bregdet dhe zonen e ulet ndersa zonat malore do te dominohen nga vranesira dhe shira te dobet.

Ne mbremje dhe gjate nates do te kemi serish grumbullim dhe shtim te vranesirave te cilat ne mengjesin e se henes do te gjenerojne shira te dendur ne te gjithe vendin.

Temperaturat e mengjesit do te pesojne 2 grade rritje por mesdita do te sjelle nje rritje te ndjeshme te temperaturave ne te gjithe vendin.

Era do të fryjë mesatare ne toke dhe ne det me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Perendimor ndersa deti do te gjeneroje dallgezim 4 - 5 balle.

Europa

Pjesa me e madhe e kontinentit Euopian do te karakterizohet nga vranësira dhe reshje te dobeta shiu e debore.

Problematike situata do te vijoje ne rajonin e Mesdheut dhe italine veriore ku shirat do te jene ne forme rrebeshi te shoqeruar me stuhi te forta ere dhe shkarkesa rrufesh. Gjithashtu me vranesira dhe shira do te jene ishujt britanike dhe nje pjese e qendres se kontinentit.

Ne vendet skandinave do te kete reshje debore dhe stuhi ere.

Problematike ne keto zona do te jete renia e ndjeshme e temperaturave

Perjashtim ben Europa Jugperëndimore dhe verilindja e kontinentit ku dominues do te jete moti i kthjellet.

Ngjarje ekstreme në Europë:

Rajoni i Mesdheut alarmon rrebesh shiu dhe shkarkesa rrufesh;

Alpet do te mbetet me reshje debore dhe stuhi te forta ere;

Ishujt britanike rrezikohet nga reshje debore dhe stuhi ere.

e.r/NOA

Shqipëria

E diel, 28 nentor 2010

Shqipëria

E hënë, 29 nentor 2010

Qytetet

Tmin

°C

Tmax

°C

Moti Simbole

Tmin

°C

Tmax

°C

Moti Simbole

1. B. Curri

4

14

6

11

2. Puka

6

14

8

11

3. Kukës

6

16

8

13

4. Peshkopi

4

15

6

12

5. Burrel

8

17

10

14

6. Shkodër

11

19

12

16

7. Lezhë

12

20

15

17

8. Tiranë

10

20

13

17

9. Durrës

13

21

16

18

10. Elbasan

9

20

12

17

11. Fier

11

21

14

18

12. Berat

11

20

14

17

13. Korçë

6

14

8

11

14. Ersekë

5

13

7

10

15. Vlorë

12

20

15

17

16. Gjirokastër

8

18

11

15

17. Sarandë

14

21

16

18

Europa

E diel, 28 nentor 2010

Europa

E hënë, 29 nentor 2010

Qytetet

Tmin

°C

Tmax

°C

Moti Simbole

Tmin

°C

Tmax

°C

Moti

Simbole

1. Prishtine

7

10

4

13

2. Rome

8

17

9

15

3. Athine

17

21

13

22

4. Stamboll

16

19

11

20

5. Vjene

- 1

4

- 5

3

6. Paris

- 2

4

- 3

2

7. Berlin

- 2

1

- 9

0

8. Madrid

- 2

9

- 2

8

9. Amsterdam

- 2

3

- 2

1

10. Londer

- 4

3

- 5

3

11. Varshave

- 4

0

- 10

- 1

12. Oslo

- 13

0

- 14

- 1

13. Moske

- 12

-2

- 16

- 4

KOMENTE