Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /home/lajmegenalftp/public_html/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
BE: Ministrat e eurozonës ratifikojnë ndihmën prej 85 miliardë euro për Irlandën
English

BE: Ministrat e eurozonës ratifikojnë ndihmën prej 85 miliardë euro për Irlandën

Bruksel, 28 nëntor, NOA - Ministrat e Ekonomisë të vendeve të eurozonës ratifikuan sot planin e mbështetjes së BE-së dhe FMN-së, për Irlandën.

Ndihma, që do t’i akordohet Dublinit arrin shifrën e 85 milardë eurove dhe pritet të miratohet edhe nga i gjithë blloku.

Mbledhja e ministrave të Ekonomisë të 27 vendeve anëtare u mbajt në Bruksel, pas përfundimit të takimit të Eurogroup, gjatë të cilit u ratifikua plani mbështetës.

Ministrat e Eurogroup arritën gjithashtu një marrëveshje për mënyrën sesi do të funksionojë fondi i mbështetjes pas vitit 2013.

Burime diplomatike bëjnë të ditur se detajet e planit të mbështetjes u pranuan nga Irlanda gjatë bisedimeve me Trojkën europiane.

Sipas marrëveshjes, nga 85 miliardë euro, 35 miliardë do të përdoren për shpëtimin e bankave nga kriza e borxheve.

Interesi i borxhit do të jetë 6.7%, më i lartë se Greqia, që e ka një interes borxhi prej 5.2 %.

Ndërsa po sot, presidenca franceze përgënjeshtroi zërat se Franca po kërcënohet nga kriza e vendeve të eurozonës.

Sipas saj ekonomia franceze nuk u dënua nga luhatjet e tregjeve të eurozonës javët e fundit.

“Lavdi Zotit”, nuk jemi në në njëjtën kategori me Greqinë dhe Irlandën, theksoi një zyrtar i lartë i presidencës franceze.

mit/NOA
KOMENTE