Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Çmimi Nobel, 19 shtete bojkotojnë ceremoninë e dorëzimit
English

Çmimi Nobel, 19 shtete bojkotojnë ceremoninë e dorëzimit

Oslo, 7 dhjetor, NOA - Kina dhe 18 vende të tjera të botës nuk do të jenë të pranishme gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimit Nobel për Paqen.

E parashikuar që të mbahet në datën 10 dhjetor, kjo ceremoni është bërë me dije se do të bojkotohet prej tyre.

Fjala është konkretisht për disa shtete si Afganistani, Irani, Iraku, Kazakistani, Pakistani, Rusia, Serbia dhe Ukraina.

Lajmi është bërë me dijeni nga Komiteti Norvegjez i Nobelit, i cili ka deklaruar se këto vende paskan nxjerrë justifikime të ndryshme për mospjesëmarrjen në ceremoninë e 10 dhjetorit.

Por që të gjithë e dinë se ato e bëjnë këtë për të dalë në mbrojtje të Kinës, e cila është kundër disidentit të burgosur prej saj, që e fitoi Çmimin Nobel për Paqen.

n.e/NOA

KOMENTE