English

Parashikimi i motit për ditën e nesërme nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 7 Dhjetor 2010 NOA - Masat ajrore te paqendrueshme parashihet të qendrojne ne territorin shqiptar edhe gjate dites se neserme.

Kthjellimet do te dominojne ne pjesen me te madhe te vendit por here pas here do te kemi kalime vranesirash te lehta ku me te perqendruara do te jene ne zonat malore.

Më poshtë ndiqni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe Evropën, ofruar nga Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites do te vijoje me kthjellime dhe vranesira ne te gjithe vendin por ne oret e vona te mbremjes do te kemi shtim te vranësirave ne te gjithë territorin ku ne veri dhe qender do te shoqerohen me shira te dobet e lokale.

Ne te njejtat kushte atmosferike do te mbetemi gjate nates dhe deri ne mëngjes.

Temperaturat e mengjesit do te pesojne 2 grade rritje POR edhe mesdita do te sjelle nje rritje te lehte te temperaturave ne te gjithe vendin.

Era do të fryjë e lehte dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h dhe drejtim veriperëndimor ndersa dallgezimi ne det do te mbetet i ulet.

Europa

Moti Neser – E merkure, 8 dhjetor 2010

Pjesa me e madhe e kontinentit Europian do te karakterizohet nga moti i paqendrushemdhe me temperaturat ekstremisht te ulta.

Ne jugperendim te kontinentit do te vendoset nje qender me presion te ulet atmosferik e cila do te sjelle vranesira te fuqishme dhe reshje te dendura shiu dhe debore.

Problematike situata do te jete edhe ne Europen Qendrore dhe ne Alpet Europiane pasi nje qender ciklonare e zhvendosur ne ato zona do te sjelle me vete reshje debore, temperatura ekstremisht te ulëta dhe stuhi te forta ere.

Vetem Juglindja e kontinentit dhe ishujt britanike do te jete kthjellime dhe vranesira kalimtare.

Ngjarje ekstreme në Europë:

E merkure, 8 dhjetor 2010

Europa Jugperendimore alarmon rreshje debore, stuhi te forta ere;

Alpet do te mbetet me debore dhe ere te forte gjate dites;

Europa Qendrore rrezikohet nga reshje debore dhe temp te ulëta.

e.r/NOA

KOMENTE