Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Maqedonia hap katër portat e Drinit, rrezik përmbytje për Shqipërinë
English

Maqedonia hap katër portat e Drinit, rrezik përmbytje për Shqipërinë

Shkupi zyrtar: Nuk i japim ndihma Shqipërisë

Shkup, 8 dhjetor, NOA – Autoritetet maqedonase kanë vendosur të hapin portat e liqenit të Ohërit, si pasojë e grumbullimit të sasive të mëdha të ujit në këtë liqen nga reshjet e fundit.

Në digën e portave të shkarkimit të Liqenit të Ohrit janë hapur katër portat e shkarkimit të Liqenit në Drinin e Zi, që sipas vlerësimeve derdhen rreth 30-40 metra kub ujë për sekondë.

Raportim minutë pas minute

Reshjet e periudhës se fundit kanë ndikuar dukshëm në rritjen e nivelit të Liqenit të Ohrit.

Derdhjet e ujërave të Drinit të Zi mund të sjellin probleme në liqenet e Glloboçicës dhe Shpile të Dibrës, por edhe në liqet akumulues në Fierzë, Komanit dhe Vau i Dejës, që në masë të madhe mund të ndikojë në situatën e përgjithshme hidrologjike në Shqipëri, sidomos në ultësirën e Lezhës, që ka përmbytje të shumta.

Nga Enti Hidrobiologjik në Ohër, kanë pohuar se duhet me kujdes maksimal të hapen ose mbyllen portat ose kjo të

Sistemi rregullator për menaxhimin eujërave të përbashkëta ndërkombëtare, mbështetet në Marrëveshjen bilaterale ndërmjet ish Jugosllavisë dhe Shqipërisë që në vitin 1960, kur edhe janë përcaktuar kuotat minimale dhe maksimale të Liqenit të Ohrit.

FOTO EKSKLUZIVE NGA LART

KOMENTE