Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Idrizi: Çështja çame, pala greke i shmanget ballafaqimit me atë shqiptare
English

Idrizi: Çështja çame, pala greke i shmanget ballafaqimit me atë shqiptare

Tiranë, 11 dhjetor, NOA – “Ne përfaqësuesit e komunitetit çam kemi luftuar fort dhe jemi përpjekur për të lançuar çështjen çame si edhe çështje ende të tjera të pazgjidhura në kuadrin e asaj kombëtare”.

Kështu pohoi sot kryetari i Partisë për Drejtësi dhe Unitet (PDU), Shpëtim Idrizi, gjatë një konference të titulluar “Çështja e Çamërisë dhe Sfidat”, duke shtuar se shteti grek ka manipuluar opinionin me studimet e fundit.

Sipas tij, do të ishte vërtet interesante që të realizohej vërtet një ballafaqim me studiuesit grekë, duke shtuar se e vërteta del vetëm prej tyre.

“Por grekët u shmangen ballafaqimeve të këtij lloji”, tha ai.

Për Idrizin, pala shqiptare i zotëron të gjitha kapacitetet për t’u përballur me ata.

Madje ai vijuar më pas duke kërkuar ndihmën e studiuesve të tjerë si ata britanikë dhe amerikanë në kuadrin e zbardhjes sa më mirë të çështjes çame, për ta ridimensionuar dhe ndërkombëtarizuar atë....(vijon)

n.e/NOA

KOMENTE