Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Parashikimi i motit për ditën e sotme nga NOA dhe Meteoalb
English

Parashikimi i motit për ditën e sotme nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 11 Dhjetor 2010 NOA - Dita e sotme ka nisur të karakterizohet nga nisje me mot te kthjellet ne bregdet dhe zonat e ulta ndersa me vranesira dhe reshje te dobeta debore ne zonat malore pergjate kufirit lindor.

Oret e mesdites do te jene me diell ne te gjithe vendin por temperaturat do te jene te ulta.

Shqipëria

Më poshtë ndiqni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe Evropën, ofruar nga Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Pjesa e dyte e dites do te vijoje me kthjellime ne ultesiren perendimore ndersa ne pjesen tjeter te territorit do te kete alternime te kthjellimeve dhe vranesirave te here pas-hereshme.

Kushtet e motit te kthjellet dhe temperaturave te ulta do te na shoqerojne edhe gjate nates.

Temperaturat e mengjesit do te pesojne serish renie me 6 grade por edhe mesdita do te sjelle renie me 4 grade te temperaturave ne te gjithe vendin.

Era do të fryjë mesatare ne toke dhe ne det me shpejtesi 50 km/h dhe drejtim Lindor ndersa dallgezimi ne det do te jete deri ne 5 balle.

Europa

Pjesa me e madhe e kontinentit Europian do te karakterizohet nga moti i kthjellet dhe temperaturat ekstremisht te ulta.

Ne verilindje te kontinentit do te vendoset nje qender me presion te ulet atmosferik e cila do te sjelle vranesira te fuqishme dhe reshje te dendura debore.

Problematike situata do te jete edhe ne Europen Qendrore dhe ne Alpet Europiane pasi nje qender ciklonare e zhvendosur ne ato zona do te sjelle me vete reshje debore, temperatura ekstermisht te ulta dhe stuhi te forta ere.

Ndersa pjesa tjeter e kontinentit do te dominohet nga kthjellime dhe vranesira kalimtare.

Ngjarje ekstreme në Europë:

Europa Verilindore alarmon rreshje debore, stuhi te forta ere;

Alpet do te mbetet me debore dhe ere te forte gjate dites;

Europa Qendrore rrezikohet nga reshje debore dhe temp te ulta.

e.r/NOA

KOMENTE