Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shoqata shqiptare në Maqedoni kërkon gjetjen e autorëve që dogjën teqenë
English

Shoqata shqiptare në Maqedoni kërkon gjetjen e autorëve që dogjën teqenë

Tetovë, (Maqedoni), 14 dhjetor, NOA - Shoqata për mbrojtjen dhe afirmimin e identitetit kombëtar “Illyricum Libertas” ka kërkuar sot nga Ministria e Brendshme e Maqedonisë që të gjejë autorët e djegies së xhamisë në Tetovë dy ditë më parë.

“Duke qenë se ky kompleks bektashian është pjesë përbërëse e kulturës kombëtare shqiptare dhe trashëgimisë kulturore europiane, i bëjmë thirrje strukturave lokale të MPB në Tetovë, që urgjentisht , profesionalisht dhe në pajtim me interesat kombëtare shqiptare, të zbardhin plotësisht rastin në fjalë”, thuhet në reagimin e shoqatës.

Gjithashtu, “Illyricum Libertas” kërkon nga opinioni publik shqiptar në vend “që të jetë syçelë dhe të kontribuojë në mënyrë permanente në kultivimin dhe ruajtjen e harmonisë ndërfetare si një nga postulatet bazë të kombëtarizimit shqiptar”.

a.k/NOA

KOMENTE