Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Berisha kritikon fort Dick Marty: Shpifës dhe abuzues flagrant me autoritetin e KE
English

Berisha kritikon fort Dick Marty: Shpifës dhe abuzues flagrant me autoritetin e KE

Tiranë, 15 Dhjetor 2010 NOA - Raporti i anëtarit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës Dick Marty është një raport totalisht i pabazuar në asnjë fakt, evidencë apo realitet, çka dëshmon për një anësim politik të qartë të autorit, duke përbërë abuzim flagrant me autoritetin e Këshillit të Europës.

Ky ishte qëndrimi zyrtar i qeverisë shqiptare dhe kryeministrit Sali Berisha lidhur me shpifjet që Dick Marty ka bërë ndaj kryeministrit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi.

Këto pohime, z. Berisha i bëri sot ndërsa priti Drejtorin e Përgjithshëm për Demokracinë dhe Çështjet Politike në KiE, Jean Louis Laurens

Në takim u diskutua mbi situatën politike dhe përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme për pushtetin vendor dhe çështje të tjera të bashkëpunimit dypalësh, siç është edhe rinovimi i marrëveshjes së prezencës së Këshillit të Europës në Tiranë.

Kryeministri vlerësoi bashkëpunimin shumë të mirë me Këshillin e Europës dhe ndihmën e kontributin që ky institucion prestigjioz i ka dhënë e vazhdon t’i japë Shqipërisë, në konsolidimin e demokracisë në të gjitha drejtimet.

Kurse Drejtori Laurens, uroi Kryeministrin Berisha për arritjen historike, liberalizimin e vizave për qytetarët shqiptarë. Laurens vlerësoi se Shqipëria ka shënuar një progres të jashtëzakonshëm gjatë kësaj periudhe.

Gjithsesi, zyrtarisht, asgjë nuk u bë e ditur nga Qeveria shqiptare lidhur me reagimin e Laurens për deklaratat e forta të Berishës për Marty.

Më herët sot, Kryetarja e Kuvendit kërkoi që KE të hetojë pse Dick Marty po shpif për Hashim Thaçin.

Topalli i tha drejtorit politik z. Laurens në një takim që patën në selinë e saj se raporti i deputetit zviceran, anëtar i PACE-s është një raport i pabazuar në asnjë fakt, dëshmon shpërdorim të paprecedent të detyrës nga ish-prokurori Dick Marty.

“Nëse deputeti nuk paraqet fakte për ato që ka shkruar dhe nuk i paraqet këto në Gjykata, do të ishte në nderin e Këshillit të Evropës, të kërkojë një ekspertizë mjeko-ligjore për Raporterin zviceran, si dhe një hetim tërësor rreth rrethanave që kanë shtyrë Dick Marty të prodhojë një raport të tillë”, - tha Topalli.

Burimet zyrtare nuk bëjnë të ditur se çfarë ka deklaruar Drejtori i Përgjithshëm për Demokracinë dhe Çështjet Politike në Këshillin e Evropës, Zhan Luis Laurens lidhur me këtë “grusht” që Topalli lëshoi ndaj Marty, pasi ky i fundit në mënyrë abuzive ka shpifur kundër Thaçit.

e.r/NOA

KOMENTE