Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Këshilla: Kujdes me divorcin, dëmton rëndë shëndetin
English

Këshilla: Kujdes me divorcin, dëmton rëndë shëndetin

SHBA, 15dhjetor NOA/ Rid Bulku - Divorci dëmton rëndë shëndetin, por me dallimin për sa i përket sekseve të ndryshme. Kështu më i rrezikuari pas një divorci është bashkëshorti i cili ka më shumë prirje për tu drejtuar tek alkooli apo të vuajë nga depresioni.

Heqja e unazës rrezikon shëndetin e të dyve, por kryesisht ndikon më shumë ne jetëgjatësinë e tij: rreziku i vdekjes është në fakt dhjetë herë më i madh se për një të divorcuar krahasuar ky me një burrë të martuar në të njëjtën moshë.
Nga bashkimi i studimeve shkencore të bëra deri më tani për të testuar shëndetin pas një martese që ka shkuar keq, është e qartë se ajo çon në një prishje të ditës dhe përkeqësim të shëndetit.

I vetmi përjashtim është fiziku i mashkullit, që sipas rezultateve të një studimi suedez të kryer mbi 9 mijë burra rreth moshës 40 vjeç, duket se shijojnë jetën e tyre prej beqari.

r.b/NOA

KOMENTE