Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Polonia: Raporti rus për rrëzimin e avionit të presidentit, i papranueshëm
English

Polonia: Raporti rus për rrëzimin e avionit të presidentit, i papranueshëm

Varshavë, (Poloni) 17 dhjetor, NOA – Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Polonisë duket se do të hyjnë në një proces mosbesimi në lidhje me ngjarjen që solli vdekjen e presidentit dhe rreth 100 zyrtarëve të lartë të Polonisë. Kryeministri i Polonisë Donald Tusk e kritikoi sot si "të papranueshëm" raportin e Rusisë për rrëzimin e aeroplanit, ku e humbi jetën presidenti polak.

Ai nuk dha detaje të tjera, por shprehu qëndrimin e autoriteteve të vendit të tij për rrëzimin e avionit. Sipas Rusisë rrëzimi i avionit ka ardhur nga pakujdesia e pilotëve.

Në këtë aksident vdiqën Presidenti Leh Kaçinski, gruaja e tij Maria dhe 94 zyrtarë të lartë, në 10 prill kur aeroplani i tyre u rrëzua afër Smolenskut në Rusinë perëndimore.

Pas disa muaj hetimesh, Rusia ia dorëzoi Polonisë raportin e saj për shkaqet e aksidentit.

Tusk nuk dha detaje por shtoi se raporti nuk është në linjë me Konventës së Çikagos, marrëveshje globale, e cila rregullon hetimin e rrëzimit të aeroplanëve.

a.k./NOA

KOMENTE