English

Arratisen 140 të burgosur meksikanë, në kufi me SHBA-të

Meksiko, 18 dhjetor, NOA – Një arrati e vërtetë mund të quhet ajo e mëse 140 të burgosurve meksikanë të një burgu, i cili ndodhej në afërsi me kufirin amerikan.

Ngjarja ka tensionuar shumë autoritetet vendase, të cilët janë vënë në kërkim të tyre, por pa mundur që të kthejnë dot asnjë në mjediset e burgut.

Bëhet fjalë për burgun e Nuevo Laredos, i cili ndodhet në shtetin e Tamaulipas, në kufirin me Teksasin.

Ndërsa të dënuarit kanë qenë shumica me akuzën e trafikut të drogës dhe kjo është arratia e dytë e madhe, në veri të Meksikës në muajt e fundit.

n.e/NOA

KOMENTE