Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Obama: Lidhjet me Turqinë janë të rëndësishme
English

Obama: Lidhjet me Turqinë janë të rëndësishme

Ankara, 19 dhjetor, NOA – “Lidhjet e Shteteve të Bashkuara me Turqinë janë "më të rëndësishme se kurrë më parë" përkundër dallimeve rreth Iranit, tha presidenti amerikan Barak Obama, duke i bërë thirrje Ankarasë që t'i përmirësojë raportet me Izraelin.

"Interesat dhe vlerat e përbashkëta nuk mund t'i zvogëlojnë marrëdhëniet tona madje edhe kur kemi mospajtime", tha Obama në një intervistë me shkrim për gazetën turke "Hyrijet".

Deklarata e Obamës vjen pas disa tensionesh me dy vendeve për çështjet që ka të bëjë me dënimin e gjenocidit të armenëve.

Kalimi i një rezolutë për armenët në kongresin amerikan solli dhe përplasjen mes dy diplomacive.

a.k/NOA

KOMENTE