Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Parashikimi i motit për ditën e sotme nga NOA dhe Meteoalb
English

Parashikimi i motit për ditën e sotme nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 22 Dhjetor 2010 NOA - Mengjesi i dites së sotme ka nisur me mot te vranet ne te gjithe vendin. Kurse te zonat malore konstatohen vranesira dhe shira lokale.

Oret e mesdites do te sjellin kthjellime ne pjesen me te madhe te vendit POR ne ektremin verior do te kete vranesira te herëpashershme.

Për ditën e nesërme, temperatura më e ulët pritet të shënohet në Korçë, -1 gradë Celsius. Kurse më e larta, në Tiranë dhe Sarandë, 22 gradë Celsius.

Në rajon, Prishtina do të ketë temperaturën 3 gradë Celsius kurse në Evropë Oslo do të arrijë deri në -19 gradë Celsius.

Temperatura më e lartë jashtë vendit pritet të shënojë në Athinë, 20 gradë Celsius.

Më poshtë gjeni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës, ofruar nga agjencia NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites do te sjelle kalime vranesirash neper territor ku ne zonat malore do te shoqerohen me shira lokale ndersa zonat e ulëta dhe ato bregdetare do te mbeten me mot te kthjellet.

Gjate mbremjes dhe ne oret e para te mengjesit i gjithe vendi do te dominohet nga kthjellime dhe vransira te lehta kalimtare.

Temperaturat ajrit do te pesojne renie me 2 grade ne vlerat e mengjesit ndersa mesdita do te ruaje te njejta vlera te temperaturave ne te gjithe territorin shqiptar.

Era do të fryjë e lehte dhe mesatare me shpejtesi 28 km/h dhe drejtim Jugperendimor kjo do te beje qe dallgezimi ne det te jete i ulet.

Europa

Nje qender e fuqishme ciklonare eshte vendosur ne Europen jugperendimore dhe qender te kontinentit shoqeruar nga fronte te ftohta atmosferike duke bere qe vranesirat dhe reshjet e shiut e debores te jene me intensitet te larta. Problematike situata paraqitet serish ne Ishujt Britanike, Gjermani, France, Spanje dhe Portugali pasi reshje e dendura te dedores dhe te shiut do te shoqërohen me temperatura te ulta.

Ndersa Italia veriore do te pershihet qe ne oret e para te mengjesit nga mjegulla dhe gjate dites nga debora e dendur por nuk do te mugojne dhe stuhite e forta te eres.

Ndersa ne gadishullin e Ballkanit situata paraqitet ndryshe pasi do te kete masa ajrore te ngohta dhe te lageshta per shkak te qarkullimt te masave ajrore nga veriu i Afrikes duke bere qe temperaturat te pesojne rritje te menjehershme dhe te dominoje kryesisht mot i kthjellet.

Ngjarje ekstreme në Europë:

Spanja alarmon per shira te dendur dhe stuhi te forta ere;

Franca, Belgjika alarmojne per temperatura te ulta dhe debore;

Islanda do te rrezikohet per reshje debore dhe temperatura te ulëta.

e.r/NOA

KOMENTE