Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vendimi, ndalohet përdorimi i fjalëve anglisht në media
English

Vendimi, ndalohet përdorimi i fjalëve anglisht në media

Kinë, 23 dhjetor NOA - Gazetat, revistat, librat dhe faqet e internetit në Kinë nuk mund të përdorin tani e tutje asnjë fjalë në anglisht.

Sepse kjo gushë dhe terminologjia e saj, tani konsiderohen si fjalë që kërcënojnë në mënyrë serioze gjuhën e folur dhe të shkruar kineze.

Urdhri u dha nga një direktivë e cila u lëshua këto ditë nga Administrata e Përgjithshme e Shtypit e qeverisë komuniste kineze.

Përdorimi i anglishtes, sipas direktivës, shkatërron një zhvillim linguistik kulturor të shëndetshëm të gjuhës, kulturës dhe harmonisë dhe ka një ndikim negativ në shoqëri.

r.b/NOA

KOMENTE