English

Aeroplanët francezë nuk shkrijnë dot akullin, bllokohen fluturimet

Paris, 24 dhjetor, NOA-Autoritetet franceze të aviacionit u kërkuan shoqërive ajrore të përgjysmojnë fluturimet në aeroportin Charles de Gaulle për disa orë për shkak të mungesës së solucionit që përdoret për të shkrirë akullin.

Agjencitë franceze të lajmeve thanë se ministrja e transportit Nathalie Morizet ka paralajmëruar se vonesat e pasagjerëve mund të shtyhen deri në ditën e krishlindjeve.

Pakësimi i fluturimeve vjen ndërsa pasagjerët e bllokuar në Paris nga moti i keq presin të vazhdojnë udhëtimet e tyre.

Ky është i disati rast brenda kësaj jave, por këtë herë ndryshon shteti, pasi akulli dhe ngrica kanë bërë xhiron e Europës.

a.y/NOA
KOMENTE