Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zbulohen autorët e atentateve me bombë në Romë, megjithatë hetimet vazhdojnë
English

Zbulohen autorët e atentateve me bombë në Romë, megjithatë hetimet vazhdojnë

Romë, 24 dhjetor, NOA-Atentatet me pako bombë në ambasadat e Zvicrës dhe të Kilit në Romë u morën përsipër nga një grup anarkistësh italianë.

Agjencia italiane e lajmeve ANSA njoftoi se është gjetur një letër e “Federatës Informale të Anarkistëve”.

Kryetari i Bashkisë së Romës, Gianni Alemanno, tha se atentatet nuk kanë të bëjnë direkt me Romën: “Hetuesit po vazhdojnë hetimet në disa pista ndërkombëtare, të cilat nuk më takon t’i komentoj. Por kemi përshtypjen se atentatet nuk kanë asgjë të përbashkët me Romën.”

Ndërkaq ministri i Jashtëm italian Franco Frattini i dënoi sulmet duke i quajtur një akt dhune dhe u siguroi viktimave dhe personelit t ambasadës solidaritetin e vendit te tij.

Në ambasadën e Zvicrës u plagos rëndë në duar një punonjës i cili po hapte paketën që shpërtheu gjatë hapjes.

Një punonjës i ambasadës së Kilit u plagos nga shpërthimi në fytyrë dhe duar.

a.y/NOA

KOMENTE