Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Përkujtohen viktimat e cunamit në Azi
English

Përkujtohen viktimat e cunamit në Azi

E diel, 26 dhjetor, NOA- Azia ka nderuar ditën e sotme kujtimin e 230 mijë viktimave të cunamit të 26 dhjetorit 2004.

6 vjet më parë, më 26 dhjetor 2004, pas një tërmeti të fuqishëm u në Oqeanin Indian u krijua një cunam i cili rrafshoi fshatra dhe qytete të tërë në Indonezi, Sri Lanka e në disa vende të tjera, duke vrarë apo zhdukur rreth 230 mijë persona.

E cilësuar si katastrofa më e madhe që prej shumë dekadash, ky përkujtim u bë në provincën indoneziane të Acehut, që pati numrin më të madh të viktimave me 166 mijë të vdekur, për këtë u organizuan lutje në xhaminë kryesore.

a.y/NOA
KOMENTE