English

Erdogan-Papandreu: Ta rrëzojmë murin që na ndan

Erzurum, 8 janar, NOA – “Të rrëzojmë murin që ndan dy popujt tanë”. Kështu mësohet të jetë shprehur kryeministri grek, Jorgos Papandreu gjatë takimit të tij 3-orësh me homologun turk, Rexhep Taip Erdogan.

“Vlerësojmë historinë tonë të pasur, por vendosëm që të dy palët të lëmë pas mentalitetet e të kaluarës dhe morëm iniciativa”, ka theksuar Papandreu.

Ndërsa Erdogan mësohet se gjatë këtij takimi i ka konfirmuar Papandreut faktin se përpjekja e të dyja vendeve është që ta bëjnë paqësor detin Egje.

Nga ana tjetër, në takimin e mbajtur në Erzurum të Turqisë u tha se duhen gjetur të gjitha mënyrat e mundshme për të penguar emigracionin ilegal.

n.e/NOA

KOMENTE