English

Mediat SHBA: Ndërron jetë kongresmenia Republikane

FoxNews deklaroi se raportimi i pare ishte i paqarte, deri ne keto momente, mjeket thone se kongresmenia eshte ne gjendje koma

E shtunë, 8 janar 2011, NOA- (Update) Kongresmenia amerikane Gabrielle Giffords, e cila u qëllua pak minuta më parë, u raportua se ka ndërruar jetë kurse me pas, te dhena jozyrtare nga spitali ku u dergua flasin per gjendje koma te te plagosures.

Sipas mediave amerikane fillimisht u bë me dije se kongresmenia ka ndërruar jetë në spital pasi është qëlluar në kokë nga sulmues ende të paidentifikuar.

Ky sulm ka ndodhur në qytetin Takson të Arizonës dhe përveç saj, kanë pësuar dëmtime edhe 12 persona të tjerë. Thuhet se gjashte persona jane vrare ne kete sulm te armatosur, kurse autor i dyshuar raportohet te jete nje djale rreth 20 vjec, me precedent penale, ne gjendje hetimi aktual.

Giffords, ishte anëtare demokrate e Dhomës së Përfaqësuesve, dhe përfaqësuese e Republikanëve, u sulmua ndërsa po mbante fjalim në një aktivitet të organizuar.

a.y/NOA

KOMENTE