Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Komisioni Hetimor, niset shkresa për ngjarjet e 21 janarit
English

Komisioni Hetimor, niset shkresa për ngjarjet e 21 janarit

Tiranë, 31 janar 2011 NOA - Komisioni Parlamentar Hetimor “Për hetimin e veprimtarisë së institucioneve shtetërore për zbulimin, identifikimin, përballimin, neutralizimin, pengimin dhe ndëshkimin e veprimit të organizuar kriminal për dhunimin e institucioneve dhe përmbysjen e rendit kushtetues në datën 21 janar 2011”, vendosi sot t’i dërgojë një shkresë kompanive celulare si dhe kompanisë Albtelekom për disa shtetas, për skedarët telefonikë që disponojnë për gjithë listën e personave.

Po ashtu sot, komisioni shqyrtoi dhe miratoi sot kërkesën e anëtarit, Gent Strazimiri, i cili kërkoi marrje të dhënash shtesë, në bazë të hetimit parlamentar, për mbledhjen e fakteve.

Në përputhje me nenin 14, të Ligjit Nr.8891, datë 2.5.2002, “Për Organizimin dhe Funksionimin e Komisioneve Hetimore”, komisioni shqyrtoi dhe vendosi sot planin e seancave dëgjimore të kësaj jave me drejtues të institucioneve shtetërore. Komisioni miratoi gjithashtu edhe emërimin e zotit Plator Bylykbashi si ekspert ligjor i Komisionit Hetimor Parlamentar.

Ndërkohë që sot pasdite, në orën 17:30, Komisioni Hetimor Parlamentar zhvilloi një seancë dëgjimore me Kryeministrin e Shqipërisë, zotin Sali Berisha, të cilën e ndoqët me raportim minutë pas minute tek NOA.

e.r/NOA

KOMENTE