Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
OSBE, kritika shtetit për hetimin e gazetarëve
English

OSBE, kritika shtetit për hetimin e gazetarëve

Tiranë, 31 Janar 2011 NOA/ Ervin Tirana – Ka ardhur shpejt reagimi i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë, lidhur me hetimin e tabulateve telefonike të disa gazetarëve, duke apeluar që institucionet në Shqipëri, të respektojnë pavarësinë dhe lirinë e medias.

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Eugen Wollfarth, ndërsa thekson nevojën për të hetuar plotësisht dhe sa më shpejt ngjarjet e dhunshme që ndodhën në Tiranë, të premten, më 21 janar 2011, nxit të gjitha organet përkatëse të veprojnë në përputhje me shtetin e së drejtës dhe të respektojnë pavarësinë dhe lirinë e medias.

“Media luan një rol kyç në demokraci dhe në shoqërinë e lirë. Unë i nxis të gjitha institucionet të mbështesin median në detyrën e saj të lartë për të vënë në dispozicion të publikut të dhëna faktike”, - thotë z. Wollfarth.

Ambasadori vlerëson se kjo duhet të bëhet në përputhje me ligjin, në frymën e lirisë dhe të demokracisë.

“Gazetarët duhet të kenë besimin se kjo është baza e punës së tyre profesionale, ashtu sikundër edhe shprehja e opinioneve, si kontribut për formimin e opinionit publik”, - përfundon apeli i Wollfarth.

e.t/NOA

KOMENTE