Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mbretëria e Omanit njeh shtetin e Kosovës
English

Mbretëria e Omanit njeh shtetin e Kosovës

Mbretëria e Omanit e ka njohur shtetin e Kosovës, nëpërmjet një letre zyrtare për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike, të dërguar në ambasadën e Republikës së Kosovës në Londër.

Lajmin e ka konfirmuar zëvendësministrja e jashtme në largim, Vlora Çitaku.

“Omani është një shtet, përkatësisht Mbretëri, që nuk njeh shtete në formë eksplicite, por këtë e bën përmes komunikimit dhe vendosjes së marrëdhënieve diplomatike”, ka thënë zonja Çitaku, në një takim me gazetarët.

Omani gjendet në jugperëndim të Azisë, në kufi me Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabinë Saudite dhe Jemenin.

Kjo është njohja e 75-të e shtetit të Kosovës. /rfe/

KOMENTE