Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Haxhinasto- Nobilio: Domosdoshmëri prania e Kosovës në proceset integruese
English

Haxhinasto- Nobilio: Domosdoshmëri prania e Kosovës në proceset integruese

Tiranë, 24 shkurt 2011, NOA- Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto ditën e sotme priti në një takim të veçantë Sekretarin e Shtetit për çështjet politike të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Integrimit Evropian të Republikës së Kroacisë, Mario Nobilo.

Gjatë takimit bashkëbiseduesit vlerësuan marrëdhëniet e shkëlqyera ndërmjet dy vendeve dhe konfirmuan vullnetin politik të palëve për mbajtjen e njё dialogu politik intensiv.

Në takim u bisedua për intensifikimin e bashkёpunimit nё fushёn e ekonomisё, shkëmbimeve tregtare, biznesit, turizmit, kulturës, etj.

Më tej u nënvizua domosdoshmëria që Kosova të jetë pjesë e proceseve integruese rajonale, duke u bërë pjesë e vizionit dhe perspektivës evropiane të rajonit.

Pas këtij takimi, Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto mori pjesë edhe në leksionin me temë “Bashkëpunimi rajonal i vendeve të pellgut të Adriatikut” që Sekretari i Shtetit, Mario Nobilo, mbajti në ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme në praninë e diplomatëve të Ministrisë së Punëve të Jashtme, Trupit Diplomatik të akredituar në Tiranë dhe të ftuarve të tjerë.

Nobilo ndodhet në Tiranë me rastin e zhvillimit të Konsultimeve Diplomatike midis dy Ministrive të Punëve të Jashtme.

a.y/NOA

KOMENTE