Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
OSBE, Azubalis: I gatshëm të ndërmjetësoj për zgjidhjen e krizës
English

OSBE, Azubalis: I gatshëm të ndërmjetësoj për zgjidhjen e krizës

Vjenë, 24 shkurt 2011, NOA – Ministri i Jashtëm i Lituanisë Audronius Azubalis, duke folur për situatën e rënduar politike në Shqipëri deklaroi sot se është i gatshëm të negociojë për të zgjidhur krizën politike shqiptare e krijuar mes mazhorancës dhe opozitës fill pas zgjedhjeve të fundit parlamentare të 28 qershorit të vitit 2009. këtë deklaratë kreu i diplomacisë lituaneze, që kryeson edhe Presidencën e OSBE-së e bëri gjatë mbledhjes së Asamblesë Parlamentare të OSBE-së.

Ministri i Jashtëm i Lituanisë Audronius Azubalis u shpreh se është i gatshëm që të ofrojë të gjithë mbështetjen e duhur, për zgjidhjen e krizës.

Sipas Azubalis zgjidhja e krizës politike i shërben të dyja palëve kundërshtare, të cilët sikundër tha ai nuk ndalen në qëndrimet e tyre për plotësimin e kushteve të vëna për arritjen e dialogut politik.

Më herët, pas demonstratës së 21 janarit Kryetari i radhës i Presidencës së OSBE-së Ministri i Jashtëm i Lituanisë, Audronius Azubalis u bëri thirrje shqiptarëve që të përmbahen nga përdorimi i dhunës, pas demonstratës së dhunshme ku mbetën të vrarë katër demonstrues.

Azubalis i kishte bërë thirrje edhe forcave politike që të nisin sa më parë dialogun dhe bashkëpunimin, pasi sikundër vlerësoi ai kriza politike zgjidhet vetëm përmes dialogut e bashkëpunimit të ndërsjellë, ndërkohë që po sipas tij “Dhuna dhe deklaratat provokative vetëm e përkeqësojnë situatën politike”.

mit/NOA

KOMENTE