Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Parlamenti miraton kufizimin e imunitetit dhe rregulloren në mungesë të opozitës
English

Parlamenti miraton kufizimin e imunitetit dhe rregulloren në mungesë të opozitës

Tiranë, 24 shkurt 2011, NOA- Pak minuta më parë nisi seanca për rregulloren dhe mandatet.

Që në hyrje të saj pati replika mes Kryetarit të grupit kuvendor socialist dhe Kryeparlamentares Jozefina Topalli lidhur me orarin e votimit.

Pas replikave opozita bojkotoi punimet, dhe ligjvënësit e mbetur ata të maxhorancës votuan me 73 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim vendimin për rregulloren e ndryshuar të Parlamentit.

Rregullorja e ndryshuar parashikon kalimin në fund të seancës të diskutimit të lirë prej 60 minutash dhe dënimin me përjashtim nga seancat për 3 javë të atyre deputetëve që bllokojnë më shumë se dy minuta foltoren e Kuvendit

Me po të njëjtin numër votash, u miratua edhe vendimi për kufizimin e imunitetit të deputetëve dhe funksionarëve të lartë shtetërorë.

Seanca-maratonë e nisur që prej orës 10.00 të mëngjesit të sotëm është shoqëruar gjatë gjithë ditës me replika dhe akuza e kundër akuza në radhët e opozitës dhe maxhorancës.

Opozita gjatë gjithë kohës ka kundërshtuar kufizimin e imunitetit dhe ndryshimin e rregullores.

a.y/NOA

KOMENTE