Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Seksi oral, pse rrezikon shfaqjen e kancerit
English

Seksi oral, pse rrezikon shfaqjen e kancerit

Tirane, 24 Shkurt NOA - Seksi përmirëson shëndetin tonë trupor dhe atë mendor, ky është një fakt që të gjithë e njohim mjaft mirë.

Por ndoshta jo të gjitha praktikat seksuale janë po aq të shëndetshme:

Nga një kërkim shkencor në Ohio State University u bë e ditur një lidhje e ngushtë midis seksit oral dhe tumorit në fyt.

Studimi i kryer konfirmoi hipoteza të hedhura tashmë prej kohësh të cilat konstatojnë një lidhje të ngushtë midis seksit oral dhe rrezikut të shfaqjes së tumorit në zgavrën e gojës.

Përgjegjës për këtë është virusi Papilloma (HPV),i cili është përgjegjës për tumorin në qafën e mitrës, transmetohet pikërisht në rrugë seksuale dhe prek femra nën moshën 50 vjeç.

Kështu u shpjegua arsyeja e shfaqjes masive të tumorit së zgavrës së gojës mes të rinjve, sëmundje kjo, e cila më parë shfaqej vetëm tek konsumuesit e rregullt të alkoolit apo duhanit.

r.b/NOA

KOMENTE