Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mekein e Liberman zbresin në sheshin Tahrir në Egjipt
English

Mekein e Liberman zbresin në sheshin Tahrir në Egjipt

Kajro, 27 shkurt 2011, NOA- Ditën e sotme senatorët amerikanë Xhon Mekein dhe Xho Liberman vizituan Egjiptin.

Gjatë vizitës në Kryeqytetin Kajro, ata u takuan me Ministrin e Jashtëm Egjiptian Ahmed Abul Geit, me të cilin biseduan lidhur me zhvillimet politike pas kryengritjes që i dha fund sundimit 30-vjeçar të Hosni Mubarakut.

Nuk u ndalën vetëm mbi situatën në Egjipt, por ata diskutuan edhe për gjendjen në Libi.

Egjipti për rreth 20 ditë u përfshi nga vala e demonstratave dhe protestave të dhunshme, që çuan në largimin nga vendi të Presidentit Mubarak.

Ndërkohë javën e kaluar në Egjipt ishin shefja e politikës së jashtme të BE-së Kathrine Ashton dhe kryeministri britanik David Cameron.

a.y/NOA

KOMENTE