Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Parashikimi i motit, 27 Shkurt 2011
English

Parashikimi i motit, 27 Shkurt 2011

Shqipëria

Moti - E diel, 27 Shkurt 2011

------------------------------------------------------

Sipas MeteoAlb: Qarkullimi i masave ajrore nga veriu i kontinentit ka bere qe ne territorin shqiptar te dominoje moti i ftohte. Pjesa me e madhe e vendit do te dominohet nga kthjellime dhe vranesira kalimtare PERJASHTUAR zonat malore te cilat do te karakterizohen nga vranesira dhe reshje te izoluara debore. Mesdita do te sjelle permiresim te metejshem te kushte te motit duke bere qe ne kthjellime te jene dominuese.

Edhe pjesa e dyte e dites do te vijoje me kthjellime ne bregdet dhe zonat e ulta POR zonat malore do te dominohen nga vranesira te dendura dhe reshje te izoluara shiu e debore. Gjate nates parashikohet shtim i vranesirave ne te gjithe vendin.

Temperaturate ajrit do te qendrojne konstane ne vlerat e mengjesit POR mesdita do te sjelle nje rritje te lehte te temperaturave ne vend.

Erado të fryje mesatare ne toke dhe ne det me shpejtesi 25 km/h dhe drejtim juglindor NDERSA deti do te gjeneroje dallgezim 2 - 3 balle.

Europa

Moti– E diel, 27 shkurt 2011

------------------------------------------------------

Europa juglindore do te mebete me kushte te paqendrueshme atmosferike, vranesira dhe reshjet e shiut dhe debores do te mbeten prezent ne te gjithe juglindjen. Me vranesira dhe reshje do te dominohen ishujt Britanike, vendet Nordike si edhe nje pjese e qendres se kontinentit. Gjithashtu Rajoni i Mesdheut dhe Gadishulli i Ballkanit do te karakterizohet nga reshjet e shiut e te debores dhe stuhite e forta te eres. Ku serisht Itala do te rrezikohet per reshje me intesitet te larte SIDOMOS zona e Alpeve E gjithe gjithe pjesa tjeter e kontinentit Europian do te jete me alternime kthjellimesh me vransira.

Ngjarje ekstreme në Europë:

E diel, 27 shkurt 2011

-----------------------------------------------------------------

¨ Zona e Alpeve alarmon reshje shiu e debore dhe shkarkesa me rrufe;

¨ Ballkani do te rrezikohet nga rrebesh shiu dhe stuhi te forta ere;

¨ Skandinavia alarmon ere te forte dhe debore te dendur.

KOMENTE