English

Parashikimi i motit, 1 Mars 2011

Shqipëria

Moti Neser - E marte, 1 mars 2011

------------------------------------------------------

Sipas MeteoAlb: Qe ne ore e para te mengjesit pjesa me e madhe e vendit do te jete me vranesira dhe intervale me kthjellime. Vranesira me te dendura do te kete ne zonat malore veriore te cilat do te shoqerohen nga reshje te dobeta shiu e debore. Perkatesisht ne Bajram curr, Puke, Kukes, Diber, Peshkopi NDERSA ne Tirane dhe e gjithe vija bregdetare do te dominohet nga kthjellime dhe vranesira te here pas-heshme.

Ne pjesen e dyte te dites do te kete shtim te vranesirave ne zonat e ulta dhe bregdetare duke i rrezikuat ato nga shira lokale. Serish ne Veri te vendit do te dominojne vranesirat dhe reshjet e shiut dhe debores. Debore me teper do te mare zonat veriore dhe verilindore NDERSA me pak Juglindja. Mbremja dhe nata do te shtoje me tej vranesirat duke ri sjelle reshjet ne te gjithe territorin Shqiptar.

Temperaturat e ajrit do te rriten me 3 grade ne mengjes NDERSA mesdita do te sjelle renie te temperaturave, me e ndjeshme kjo ne veri te vendit.

Erado të fryje mesatare ne toke dhe ne det me shpejtesi 35 km/h dhe drejtim jugperendimor, kjo do te beje qe dallgezimi ne Adriatik dhe ne Jon te jete 3 balle.

Europa

Moti Neser– E marte, 1 mars 2011

------------------------------------------------------

Rajoni i mesdheut dhe gadishulli i ballkanit do te mbetet me vranesira dhe reshjet shiu e debore KU problematike situata do te jete ne Ballkanin Perendimor pasi reshjet e shiut dhe te debores do te bien me intensitete te larta, here pas here te shoqeruara me stuhi te forta ere. Ne kushtet e vranesirave dhe reshjeve te shiut dhe debores do te jene vendet ne verilindje te kontinentit si edhe gadishullin e Skandinavise POR intensiteti i reshjvete do te jete i dobet. Persa i perket pjese tjeter te kontinetit do te ndikohen nga masa ajrore te thata e te ftohta ku motit i kthjellet do te jete dominues POR temperaturat do te jete te ulta SIDOMOS ne Europen Qendore.

Ngjarje ekstreme në Europë:

E marte, 1 mars 2011

-----------------------------------------------------------------

¨ Ballkani Perendimor alarmon reshje shiu dhe shkarkesa rrufesh;

¨ Europa Qendrore rrezikohet nga temperatura te ulta;

¨ Skandinavia do te rrezikohet nga debore dhe temperatura te ulta.

KOMENTE