English

Parashikimi i motit, 28 Shkurt 2011

Shqipëria

Moti - E hene, 28 shkurt 2011

------------------------------------------------------

Sipas MeteoAlb: Mengjesi i dites te hene do te karekterizohet nga alternime vransirash me kthjellime ne bregdet dhe ne zonat e ulta NDERSA zonat malore do te jene me vranesira te dendura Ne Veri vranesirat do te shoqerohen me dedore te paket. Duke ju afruara oreve te mesdites do te kete shtim te vranesirave dhe reshjeve ne zonat pergjate kufirit lindor NDERSA pjesa tjeter e vendit do te dominohet nga vransirat. Pjesa e dyte e dites do te mbetet me vranesira dhe reshje te pakta debore ne zonat malore verilindore - juglindore duke lene pjesen tjeter te vendit me vranesira dhe shira lokale. Gjate nates do te kemi shtim te vransirave dhe reshjeve ne te gjithe territorin Shqiptar.

Temperaturat ne fakt do te pesojne nje rritje te lehte ne mengjes, parashikohet qe zonat me te ftohta do te jene ato Lindore ku termometri do te zbrese deri ne - 3 grade celcius NERSA vlerat maksimale do te biehen lehte ne te gjithe vendin.

Era do te fryje e lehte ne toke dhe mesatare ne det me shpejtesi 35 km/h me drejtim perendimore NDERSA dallgezimi ne det te jete 2 - 3 balle.

Europa

Moti– E hene, 28 shkurt 2011

------------------------------------------------------

Europa juglindore do te mbetet me vranesira dhe reshjet shiu e debore KU problematike do te paraqitet situata ne Ballkanin Verior dhe ate Lindor pasi reshjet e shiut dhe te debores do te bien me intensitete te larta, here pas here te shoqeruara me stuhi te forta ere. Edhe ne zonen e alpevedo te kete reshje te dendura debore. Ne kushte e motit te paqendrushme do te jene ishujt Britanike dhe vendet Nordike ku vranesirat dhe reshjet do te jene dominuese POR intesiteti i tyre do te jete i ulet, problematike per keto zona do te jene stuhite e forta te eres NDERSA Europa jugperendimore dhe Qendrore do te dominohen nga kthjellime ne pjesen me te madhe te dites, vranesirat do te shfaqen gjate pasdites.

Ngjarje ekstreme në Europë:

E hene, 28 shkurt 2011

-----------------------------------------------------------------

¨ Ballkani Lindor alarmon reshje shiu dhe shkarkesa rrufesh;

¨ Zona e Alpeve do te mbetet me rreshje shiu dhe debore, stuhi te forta ere.

¨ Kroacia do te rrezikohet nga debora e dendur dhe temperatura te ulta.

KOMENTE