English

Kush janë dy ushtarët amerikanë që u vranë në Frankfurt?

Frankfurt / Main, 6 mars, NOA - Pikëllim dhe dhembje pas sulmit të përgjakshëm në aeroportin e Frankfurtit. Arid Ukaj shqiptari nga Kosova vrau dy anëtarë të ushtrisë amerikane me të shtëna në kokë, dy të tjerë janë plagosur rëndë. Viktimat e kësaj kishin jetën përpara tyre, familjet e tyre nuk mund ta kuptojnë realitetin se djemtë e tyre nuk janë më në këtë botë.

Cathy Garner tregon foton e djalit të saj në telefonin e saj. Kjo tregon një djalë të ri në uniformë, me duart e tij pas shpine. Kjo foto është vetëm një imazh dixhital në një ekran të vogël, por ajo është kujtimi i një nënë për djalin e saj ...

Nicholas J. Alden (25), i njohur si Nick ishte ulur në autobus, kur Arid Uka kishte hapur zjarr pa paralajmërim. Alden ka punuar për policinë ushtarake amerikane dhe ishte i trajnuar për detyrat e sigurisë.

Sipas dëshmitarëve okularë, ai duhet të ketë dalë në ballë agresorit dhe kështu u ka shpëtuar jetën shokëve të tjerë. Ai lë pas gruan e tij dhe dy fëmijë.

Zachary Ryan Cuddeback (21) që nga viti 2009 ka qenë aktiv në në forcën ajrore amerikane. Ai ishte ulur në autobus, kur u godit nga një e shtënë kokë.

Në një nekrologji prindërit e tij shkruajnë: "Zac kishte lënë një buzëqeshje për të gjithë, por askush nuk ishte më afër se Tim vëllai i tij. Ai do të mbahet mend si një i apasionuar pas makinave dhe lojtar i pasionuar hokejit. "

Kristoffer Shnajder (25) anëtari i Forcave Ajrore para autobusit e pyet vrasësin për një cigare. Atëherë Aridi nxer armën e tij dhe e qëllon në kokë.

Të martën e shkuar Kristoffer kishte thirrur prindërit dhe kishte biseduar për planet e tij. "Ai i tha se sa kohë do të qëndrojnë në Gjermani dhe kur ai do të shkonte në Afganistan," tha babai i Bruce.

Të mërkurën, bjen telefoni përsëri të familja Schnajders dhe marrin lajmin se djali i tyre është plagosur rëndë. "Ata thanë gjendja e tij ishte e qëndrueshme, por ai duhet të bënte një operacion."

Paula Schneider: "Ai u godit në ballë mbi syrin e djathtë. Për fat të mirë, plumbi u largua në qafa, truri i tij nuk ishte i dëmtuar. "

Nëna Kristoffer ka shtuar: "Unë jam mirënjohëse që ai është i gjallë. Unë marrë pjesë në dhembjen e atyre që kanë humbur djemtë e tyre" . Ka qenë krejt e rastësishme që nuk ka pasur viktima më shumë!

Aridi pasi kishte qëlluar tetë herë, për një moment pati pengesa në revole. Në përpjekje për të ikur ai u arrestua nga një ushtar amerikan dhe zyrtarëve të Policisë Federale.

KOMENTE