English

Parashikimi i motit, për 11 Mars 2011

Tiranë, 10 Mars 2011 NOA - Gjate dites se neserme i gjithe territori shqiptar do te jete ne ndikimin e motit te kthjellet, perjashtuar kalime vranesirash te lehta ne zonat malore Lindore.

Mesdita do te jete me diell ne Tiranë, Durrës, Elbasan, Fier, Berat, Lushnjë dhe e gjithe vija bregdetare, ndërsa vranësira te lehta do te ketë ne Lindjen e Shqipërisë.

Shqipëria

Sipas MeteoAlb, në pjesen e dyte te ditës parashikohet qe vranësirat te largohen nga zonat Lindore duke bere qe moti i kthjellet te mbetet prezent ne te gjithe territorin. Kjo situate e qendrueshme e moti te kthjellet dhe temperaturave te larta do te jete rezultat i ardhjes se masave ajrore nga veriu i Afrikes.

Temperaturat e ajrit do te pesojne 3 grade rritje si ne vlerat minimale dhe ne ato maksimale.

Era do te fryje e lehte ne toke dhe ne det me shpejtësi 25 km/h dhe drejtim perëndimor NDERSA dallgezimi ne Adriatik dhe ne Jon do te mbetet i ulet.

Europa

Veriu dhe veriperëndimi i kontinentit do te dominohet nga vransira dhe reshje shiu e debore here pas here te shoqëruar me stuhi te forta ere.

Edhe Evropa Jugperëndimore do te jete me vranesira dhe reshje shiu e debore por intensiteti i tyre do te jete i dobet, ne brigjet jugore te Spanjes do te kete forcim te ndjeshem te eres duke sjelle dallgëzim te larte.

Sërish Rajoni i Mesdheut dhe Ballkani do te karakterizohen nga mot i kthjellët shoqëruar me vranira te here pas hershme përjashtuar Turqinë e cila do te jete me vranësira reshje shiu dhe debore POR dhe me temperatura te ulta.

Gjithashtu Europa Qendrore dhe Lindore do te mbeten ne kushtet e motit te qëndrueshëm pasi kthjellimet do te jene dominuese ne pjesën me te madhe te këtyre vendeve.

Ngjarje ekstreme në Evropë:

Portugalia do te rrezikohet per reshje shiu dhe stuhi ere;

Spanja rrezikohet per stuhite te forta ere dhe dallgëzim te larte:

Skandinavia alarmon ere te forte dhe ngrica ne akset rrugore.

e.t/NOA

KOMENTE