Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Tërmeti në Japoni, numërohen mbi 1 mijë viktima
English

Tërmeti në Japoni, numërohen mbi 1 mijë viktima

Tokio, 12 mars, NOA – Arrin në mbi 1 mijë veta, numri i viktimave të shkaktuara nga tërmeti dhe tsunami që goditën mëngjesin e djeshëm bregun verilindor të Japonisë.

Shifrat konfirmohen nga autoritetet vendase, sipas të cilave, rezultojnë me mijëra njerëz të evakuuar, ndërsa po tentohet që të gjenden të mbijetuarit e kësaj fatkeqësie natyrore.

Ndërkaq, ekipet e specializuara po përpiqen të shuajnë zjarret që shpërthyen nga tronditjet sizmike, dhe po shtohet kujdesi për ruajtjen e centraleve atomike, nga ndonjë shpërthim i mundshëm i tyre.

Ky është konsideruar nga sizmiologët si tërmeti më i fuqishëm që ka goditur ndonjëherë Japoninë, pas atij të vitit 1923, i cili shkaktoi 143 mijë të vdekur.

Tashmë, paralajmërimet për tsunam janë përhapur në gjithë rajonin e Paqësorit, si edhe në Amerikën e Jugut, Kanada, Alaskë dhe në gjithë bregdetin perëndimor të Shteteve të Bashkuara.

n.e/NOA

KOMENTE