Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kriza pas tërmetit, Banka Qendrore Japoneze hedh në treg 45 miliardë euro
English

Kriza pas tërmetit, Banka Qendrore Japoneze hedh në treg 45 miliardë euro

Tokio, 17 mars, NOA - Banka Qendrore Japoneze, ka rihedhur në treg një sasi prej miliarda jenësh, për të zbutur pasojat e krizës ekonomike së krijuar nga tërmeti dhe tsunami i javës së kaluar.

Kështu, bëhet me dije nga mediat vendase se kjo bankë ka vënë në dispozicion shumën e 45 miliardë eurove, duke synuar që vendi të mos pësojë kolaps ekonomik, dhe kompanitë të munden të vazhdojnë punën e tyre prodhuese.

Kompania më e goditur është ajo e Nissan, e cila ka pësuar dëme të mëdha. Mijëra makina, gati për t’u dërguar në SHBA, janë dëmtuar në portin e Hitakit dhe në qendrën e shërbimit të Mijagit, një nga zonat më të goditura nga tsunami.

Ndërkaq, mësohet se ka shkuar në 12.400 numri i viktimave dhe të zhdukurve në Japoni. n.e/NOA

KOMENTE