Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Lirimi i trafikantit të drogës Turgut, KLD kontroll gjyqtarëve të Apelit
English

Lirimi i trafikantit të drogës Turgut, KLD kontroll gjyqtarëve të Apelit

Tiranë, 17 mars 2011, NOA – Këshilli i Lartë i Drejtësisë reagoi sot ndaj vendimit të Gjykatës së Apelit që liroi nga burgu trafikantin e shumëkërkuar ndërkombëtar Abdyl Selam Turgut, duke i dhënë atij arrest shtëpie. Më saktësisht KLD ka nisur të hetojë tre gjyqtarët e Gjykatës së Apelit që morën vendimin për lirimin e trafikantit turk dhe rrethanat që çuan në këtë vendim me arrest shtëpie, duke ditur që autoritetet gjermane kishin kërkuar zgjatjen e masës së sigurisë me burg për turkun Turgut.

Shtetasi turk Abdyl Selam Turgut u arrestua në aeroportin e ndërkombëtar të Rinasit në 18 shkurt të këtij viti, një arrestim i finalizuar për llogari të shtetit gjerman.

44-vjeçari Turgut akuzohet nga autoritetet gjermane për trafikimin e 1 ton droge, ndërkohë që kërkohet edhe nga Rumania, Austria, Holanda e Italia.

Pas lirimit të shtetasit turk, Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka kërkuar nisjen e kontrolleve në Gjykatën e Apelit.

Më herët Gjykata e Tiranës kishte vendosur ndaj Abdyl Turgut masën e sigurisë me 40 ditë burg.

Autoritetet e drejtësisë gjermane kërkuan zgjatjen e afateve të paraburgimit me qëllim ekstradimin e Turgut.

mit/NOA

KOMENTE