Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Në Britani studiohet… “si qentë”
English

Në Britani studiohet… “si qentë”

Southampton, 17 Mars NOA - Në Southampton nuk shkojnë në shkollë vetëm fëmijët: së bashku me ata është dhe Oscar, një qen vërtetë i mrekullueshëm, që çdo ditë ngjitet në katedër. Qeni është një model i mësuar në Cantell Maths dhe Computing College, ku detyra e tij është të ndihmojë fëmijët me probleme në sjellje falë një praktike “pet therapy”.

Në këtë mënyrë Oscar është si një tip roje për fëmijët gjatë kohës së studimit. Në qoftë se ata thyejnë rregullat atëherë në përgjigje janë të lehura të shumta të qenit. Që në momentin që ai është punësuar si një “mësues”, sjellja e studentëve është përmirësuar me 40%.

r.b/NOA

KOMENTE