Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rreziku, radioaktiviteti i Fukushimas mund të prekë dhe forcat e shpëtimit
English

Rreziku, radioaktiviteti i Fukushimas mund të prekë dhe forcat e shpëtimit

Fukushima, 17 mars, NOA - Situata e rrezikshme e ekspozimit të mundshëm ndaj radioaktivitetit pas shpërthimeve në centralin atomik japonez Fukushima, duket e tillë jo vetëm për qytetarët që jetojnë përreth tij, por edhe forcat e shpëtimit që shkojnë atje për t’i ndihmuar.

Alarmi është dhënë nga Shoqëria për Sigurinë e Reaktorëve (GRS) në Këln të Gjermanisë, sipas të cilës, në territorin e centralit mund të punohet vetëm për periudha shumë të shkurtra kohe.

Deri tani, kanë rezultuar të ekspozuar ndaj radioaktivitetit disa persona dhe frika është shumë e madhe, edhe për punonjësit e shpëtimit që shkojnë për ndihmë.

E kjo, sadoqë, ata janë të mirëpajisur me mjete kundër rrezatimit.

n.e/NOA

KOMENTE