Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Stresi ndikon në zgjatjen e jetës
English

Stresi ndikon në zgjatjen e jetës

SHBA, 17 Mars NOA - Le të braktisim shprehjen “mere më lehtë”, mos veproni në këtë mënyrë dhe jeta juaj do të jetë më e gjatë.

Ky është rezultati i studimit më të gjatë shkencor në Amerikë, që është marrë për 90 vite me radhë me jetën e 1 mijë e 500 fëmijëve, që janë rritur me kalimin e kohës, deri në plakje e më pas kanë vdekur. Ky studim është bazuar në stilin e jetesës së këtyre personave dhe kanë dhënë shumë rezultate. Zbulimi kryesor ishte ai se stresi ndikon në jetëgjatësi. Faktori kryesor i saj është fakti se personat janë të vetëdijshëm për diçka të tillë dhe e përjetojnë atë. Diçka e tillë bazohet në studimin e kryer nga shkencëtarët Howard S. Friedman dhe Leslie Martin.

r.b/NOA

KOMENTE