English

Parashikimi i motit për 19 mars 2011

Tiranë, 18 mars 2011 NOA – Mengjesi i se shtunes do te nise me kthjellime dhe vranesira ne zonat e ulta dhe ato bregdetare ndersa vranesira dhe shira te dobet do te kete ne zonat malore Lindore.

Mesdita do te sjelle shtim te vranesirave dhe shirave ne verilindje dhe juglindje te vendit.

Shqipëria

Sipas MeteoAlb pjesa e dyte e dites do te vijoje me vranesira dhe shira ne zonat malore dhe ne jug te territorit shqiptar duke lene me vranesira dhe kthjellimete shkurtera zonen e ulet dhe qytetet bregdetare.

Edhe gjate nates vranesirat dhe shirat do te mbeten prezenr ne te gjithe vendin por me intesitet te ulet.

Temperaturat e ajrit do te qendrojne konstante ne vlerat e mengjesit por mesdita do te sjelle nje renie te lehte te temperaturave ne te gjithe territorin.

Era do te fryje e lehte ne toke dhe ne det me shpejtesi 22 km/h dhe drejtim Verior – Veriperendimore ndersa dallgezimi ne Adriatik dhe ne Jon do te mbetet i ulet.

Europa

Europa verilindore dhe vendet Balltike do te dominohen nga vranesira dhe reshje shiu e debore ku me problematike do te jete situata ne Balltik pasi reshjet do te jene me intensitet te larte.

Ne Rajonin e Mesdheut dhe gadishullin e Ballkanit do te mbeten masat ajrore te ngrohta e te lageshta, vranesirat dhe shirat e dobet do te jene prezent gjate gjithe dites.

Po ashtu me vranesira dhe reshje shiu e debore do te jene zona e Alpeve dhe nje pjese e Qendres se Europes sidomos Alpet ku sasite e reshjeve do te jene te konsiderueshme te shoqeruara me ere te forte.

Ne gadishullin Skandinav do te vendoset nje qender me presion te ulet atmosferik e shoqeruar nga nje front i ftohte i pozicionuar ne Suedi duke sjelle vranesira dhe reshje debore. Me mot te kthjellet do te jene Ishujt Britanike dhe Europa Jugperendimore.

Ngjarje ekstreme në Europë:

Polonia rrezikohet nga rrebesh shiu dhe shkarkesa rrufesh;

Alpet Europiane rrezikohen nga debora e dendur dhe era e forte;

Suedi, Norvegji alarmojne reshje debore dhe stuhi te forta ere.

e.r/NOA

KOMENTE