Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Berisha homazh për viktimat e tërmetit e cunamit në Japoni
English

Berisha homazh për viktimat e tërmetit e cunamit në Japoni

Tiranë, 22 mars 2011 – Pas mesazhit të ngushëllimit për viktimat e tërmetit të fuqishëm që goditi Japoninë në 11 mars dhe cunamit që e pasoi, kryeministri Sali Berisha zhvilloi sot homazhe në nderim të mijëra viktimave që shkaktoi tërmeti apokaliptik në ishullin japonez. Këto homazhe kryeministri Berisha i zhvilloi në zyrën e konsullit të përgjithshëm të nderit të Japonisë në Shqipëri, Avni Ponari.

Duke shprehur keqardhjen e tij për jetët e humbura dhe dëmet e shkaktuara nga kjo fatkeqësi, Kryeministri Berisha la një shënim në Librin e Ngushëllimeve të hapur me këtë rast.

Shefi i qeverisë shprehu solidaritetin dhe mbështetjen për qeverinë dhe popullin japonez në përballimin e kësaj situate tejet të vështirë.

Ai shprehu admirim për potencialin e jashtëzakonshëm me të cilin ky vend po e përballon këtë katastrofë natyrore, një nga pesë më të mëdhatë që kanë goditur botën.

Tërmeti i 11 marsit, me magnitudë 8.9 ballë të shkallës Rihter solli vdekjen e mijëra personave, ndërkohë që mijëra syresh rezultojnë të zhdukur, një tërmet që la pas edhe frikën e pamatë prej rrezatimit bërthamor, pas shpërthimeve të provokuara nga tërmeti apokaliptik në centralin bërthamor të Fukushimas.

mit/NOA

KOMENTE