Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kryeministri fluturon drejt Brukselit për samitin e PPE
English

Kryeministri fluturon drejt Brukselit për samitin e PPE

Tiranë, 23 mars 2011, NOA – Pas mbledhjes së përjavvshme të qeverisë, kryeministri Sali Berisha u nis sot drejt Brukselit ku do të marrë pjesë në Samitin e Partive Popullore Europiane, i cili do të mbahet nesër në Kështjellën Bouchout, në Meise. Zyra e shtypit e qeverisë bën me dije se në këtë samit të PPE-ve do të marrin pjesë personalitete të njohura të politikës europiane, kryetarë shtetesh e qeverish dhe liderë të opozitës së vendeve të BE-së dhe atyre jashtë BE-së.

Pjesëmarrës do të jenë edhe presidenti i Këshillit Europian Herman Van Rompuy, i Komisionit Europian Jose Manuel Barosso dhe ai i Parlamentit Europian dhe Jerzy Buzek.

Samiti, do të drejtohet nga Presidenti i PPE-ve Wilfried Martens dhe i paraprin mbledhjes së KiE-s.

Partia Popullore Europiane aktualisht ka 15 nga 27 liderët e vendeve të Bashkimit Europian.

Aty bëjnë pjesë Kryeministri i Hungarisë Viktor Obran, Presidenti i Belgjikës Yves Leterme, Presidenti Francez Nicolas Sarkozy, Kryeministria e Gjermanisë Angela Merkel, Kryeministri i Luksenburgut Jean-Claude Juncker, Kryeministri i Suedisë Fredrik Reinfeldt, Kryeministri i Polonisë Donald Tusk, Kryeministri i Italisë Silvio Berlusconi, Kryeministri i Lituanisë Valdis Dombrovskis, Presidenti i Rumanisë Taraian Basescu, Kryeministri i Bullgarisë Boyko Borisov, Kryeministri i Lituanisë Andrius Kubilius dhe Kryeministri i Sllovakisë Iveta Radicova.

mit/NOA

KOMENTE