Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
PS marrëveshje me PBDNJ, Rama: Marrëveshje për zgjedhjet dhe aspiratën europiane
English

PS marrëveshje me PBDNJ, Rama: Marrëveshje për zgjedhjet dhe aspiratën europiane

Tiranë, 31 mars 2011, NOA – Një ditë para mbledhjes së tryezës së partive parlamentare për arritjen e një marrëveshjeje për zgjedhjet vendore të 8 majit, Partia Socialiste dhe aleatja e saj PBDNJ firmosën një marrëveshje për zgjedhjet e 8 majit. Shefi i opozitës i paraprin kështu marrëveshjes së nesërme me koalicionin kundërshtar duke afruar edhe më pranë koalicionit të majtë partinë e Vangjel Dules, që kishte deklaruar më herët se do të kandidonte e vetme në zgjedhjet lokale të 8 majit.

Pas nënshkrimit të marrëveshjes mes PS-së e PBDNJ-së, lideri i opozitës Edi Rama e vlerësoi marrëveshjen me partinë e minoritetit grek si një angazhim për mbrojtjen e procesit zgjedhor të 8 majit.

Shefi i opozitës dhe kandidati i PS-së për të katërtin mandat në Bashkinë e Tiranës Edi Rama deklaroi se “PBDNJ, bëhet pjesë e të vetmes rrugë tonës, për t’u dhënë mundësinë qytetarëve dhe zgjedhësve që të zgjedhin më të mirin në 8 maj”.

Rama theksoi se kjo është një marrëveshje e posaçme në funksion të Shqipërisë Europiane, pasi sikundër tha ai zgjedhjet e 8 majit janë me rëndësi jetike për Shqipërinë.

Kryetari i Partisë Socialiste deklaroi se opozita është e angazhuar të mbrojë mbarëvajtjen e zgjedhjeve dhe votën e popullit në të gjithë territorin e Shqipërisë.

“Ne e nënshkruajmë këtë marrëveshje për të fituar zgjedhjet vendore të 8 majit”, tha shefi i selisë rozë.

Ai nënvizoi se marrëveshja do t’i vlejë edhe mbrojtjes së aspiratave të opozitës shqiptare dhe popullit opozitar për të rivendosur në vend demokracinë e marrë peng nga pushteti korruptiv i Sali Berishës i kthyer sikundër tha Rama, në regjim.

Sipas Ramës marrëveshja është jopolitike dhe ka si kusht primar të çojë vendin përpara në rrugën e integrimit.

Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule theksoi se “kjo marrëveshje jep mundësinë që zgjedhjet vendore të 8 majit të japin rezultat plebishitar”.

Kjo marrëveshje mes PS-së dhe PBDNJ-së vjen një ditë pasi Tiranën zyrtare e vizitoi Komisioneri për Zgjerimin në BE Stefan Fule, i cili u takua me krerë të politikës në vend.

Por, kjo marrëveshje i paraprin edhe takimeve të nesërme në Tiranë të zëvendësndihmës sekretarit amerikan të Shtetit Thomas Countryman, i cili do të krerët e politikës pikërisht për situatën politike parazgjedhore.

Këto takime e marrëveshje politike po intensifikohen vetëm pak ditë nga nisja zyrtare e fushatës elektorale për zgjedhjet vendore të 8 majit, fushatë që për Partinë Socialiste do të startojë në 7 prill.

mit/NOA

KOMENTE