Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Studimi: Drejtësia shqiptare, parregullsi gjatë seancave dhe ndërhyrje në vendime
English

Studimi: Drejtësia shqiptare, parregullsi gjatë seancave dhe ndërhyrje në vendime

Tiranë, 6 prill 2011, NOA- Qendra e Studimeve Parlamentare gjatë ditës së sotme ka zhvilluar një tryezë lidhur me rezultatet e monitorimit të standardeve etike që duhet të respektojnë gjyqtarët në funksion të rritjes së besimit të publikut kundrejt gjyqësorit. Debati publik në ditët e sotme ka qenë i fokusuar në çështjet që lidhen me integritetin dhe përgjegjshmërinë e gjyqësorit.

Sipas QSP-së, shoqëria shqiptare ka nevojë për magjistratë me autoritet dhe integritet të paprekshëm e të pacenueshëm.

Qendra e Studimeve Parlamentare ndërmori disa aktivitete, një prej tyre ishte monitorimi i drejtpërdrejtë i Gjykatës së Rrethit Tiranë.

Në shkeljet e konstatuara vihet re mosmbajtja e veshjes së detyrueshme për përfaqësuesit e drejtësisë, shkelja e orareve të seancave gjyqësore, ndërhyrja gjatë ushtrimit të detyrës, shkelja e normave të etikës në marrëdhëniet me pjesëmarrësit në proces, kolegët, kryetarin e gjykatës, stafin e administratës gjyqësore, ekspertët, prokurorët, avokatët.

Gjithashtu rezulton edhe refuzimi për deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rremë i pasurive

Ndërkaq si problematik u evidentua fakti se më shumë se gjysma e seancave të monitoruara fillojnë jo në respektim të orarit të parashikuar.

Kështu, nga 149 seanca gjyqësore të monitoruara 50 seanca gjyqësore kanë filluar në orarin e parashikuar dhe 99 seanca të tjera kanë filluar me vonesë. Vonesat në fillimin e seancës gjyqësore varion nga 5 minuta në 60 minuta.

Të dhëna të nxjerra nga praktika shqiptare për fillimin dhe/apo ndryshimin e masës disiplinore të propozuar ndaj një gjyqtari me propozim të ministrit të Drejtësisë në mbledhjet e KLD-së në 2 vitet e fundit (2009-2010) dëshmojnë se:

-Në 4 raste është pushuar procedimi disiplinor ndaj gjyqtarit/ve;

-Në 6 raste është ndryshuar masa disiplinore e propozuar ndaj gjyqtarit/ve;

-Në 4 raste është shtyrë shqyrtimi i procedimit disiplinor ndaj gjyqtarit/ve; dhe

-Në 5 raste KLD vendos ndryshe nga kërkesa e ministrit.

a.y/NOA

KOMENTE