Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zvicër: T’i jepet prioritet biçikletave
English

Zvicër: T’i jepet prioritet biçikletave

Zvicër, 6 Prill NOA - Zvicra është një vend shumë i njohur, për të qenë më preciz dhe në fushën ambientale. Në këtë mënyrë nuk ka pse të habitemi, në metodat e tyre politike “të gjelbërta”, për të përdorur mjete jo ndotëse.

Ashensori i biçikletave, për shembull, është gjetja e re e cila promovon lëvizjen nëpër fshatra nëpërmjet mjetit të transportit me dy rrota.

Ideja është ajo që të krijohen sa më shumë mundësi për të ecur dhe lodhja të jetë e paktë.

“Më shumë njerëz në këto momente do të përdorin biçikleta dhe kjo në rast se duan të kalojnë kodrat”, - pohoi zëdhënësi i fushatës transporte të “gjelbërta”, Guido Trevisan.

Momentalisht, inxhinierët janë mobilizuar për të krijuar një network të vërtetë të territorit, si ai që është ekzistent në Norvegji.

r.b/NOA

KOMENTE