English

Sërish demonstrata në shtetet arabe

Në Siri dhe në Jemen ka pasur sërish demonstrata kundër pushtetmbajtësve autoritarë Bashar al Asad dhe Ali Abdullah Saleh. Në kryeqytetin jemenas Sanaa dhe në qytete të tjera forcat e sigurisë shtinë mbi demonstruesit.

Pati të plagosur dhe të paktën një të vrarë. Në qytetin sirian Daraa forcat policore shtinë sipas të dhënave të një organizate për të drejtat e njeriut mbi një karvan funerali për demonstruesit e vrarë të premten. Sipas saj, shumë vetë janë plagosur.

Në sheshin Tahrir në qendër të Kajros demonstruan sërish mijëra vetë kundër këshillit ushtarak, që qeveris në Egjipt. Natën duke u gdhirë e shtunë ishin vrarë dy vetë kur ushtarët zbrazën sheshin.

NOA/DV

KOMENTE