English

Siri: Forcat e sigurisë hapin zjarr në Bania, 3 të vdekur e 12 të plagosur

Nikosia, 10 prill 2011, NOA – Forcat e sigurisë së Sirisë hapën zjarr ndaj banorëve në qytetin bregdetar të Banias që ndodhet në lindje të Sirisë, duke lënë të vdekur të paktën tre persona dhe duke lënduar 12 të tjerë.

Dëshmitarë të ndryshëm nga vendngjarja thanë për agjencinë franceze AFP se “të shtëna të shumta të forcave të sigurisë siriane po mbajnë në shënjestër prej rreth dy orësh lagjen sunite Ras al Nabee në qytetin Bania ku ndodhet edhe xhamia Al Rahman.

Dëshmitarët saktësuan për AFP-në se të shtënat vinin nga lagjia Al Qouz.

Ata pohuan se nga të shtënat me armë u vranë tre persona dhe u plagosën 12 të tjerë.

mit/NOA

KOMENTE