Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
KMDLNJ: Shqetësim për sjelljen e zyrtarëve të EULEX
English

KMDLNJ: Shqetësim për sjelljen e zyrtarëve të EULEX

Prishtinë, 28 prill, NOA - Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut në Prishtinë, ka shprehur shqetësimin e për sjelljen e zyrtarëve të misionit EULEKS në Kosovë.

Në një njoftim nga KMDLNJ, theksohet se zëvendës shefi i EULEKS-it, Andy Sparks, ka kërkuar nga mediat që të mos raportojnë negativisht për EULEKS-in.

“KMDLNJ mendon se një kërkesë e këtillë është e papranueshme dhe bie ndesh me lirinë e shprehjes, lirinë e informimit të pavarur dhe objektiv dhe mund të merret si presion mbi mediat, elektronike dhe të shkruara”, thuhet në njoftim.

KMDLNJ thotë se është e papranueshme që sa herë që kërkohet llogari për punën e këtij misioni, zyrtarët e EULEKS-it kërcënojnë se misioni mund të tërhiqet.

“Nëse zyrtarët e këtij misioni brengosen për imazhin e EULEX-it karshi qytetarit atëherë ata duhet të jenë transparent në veprimet e tyre dhe duhet respektuar të drejtën e qytetarit për të kërkuar llogari për punën që ata bëjnë. Një shenjë e këtij respekti do të ishte anulimi i emërimit të kolonelit rumun në krye të njësisë speciale të policisë së EULEX”.

a.k.NOA

KOMENTE