English

SHBA, 48 tornado në jug: 21 të vdekur

Nju Jork, 28 prill, NOA-- Një tjetër valë e motit të keq ka përshkruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës jugore: në Arkansa, Mississippi dhe Alabama në 48 orët e fundit me të paktën 25 tornadot, disa me përmasa të mëdha, ku kanë gjetur vdekjen të paktën njëzet persona.

Siç raportohet nga mediat vendase dhjetë viktima janë shënuar në Alabama, një në Misisipi dhe dhjetë të tjera që u raportuan dje në Arkansas.

Shërbimi meteorologjik amerikan raportoi se zona e dëmtuar sot më rëndë ishte në Cullman, Alabama, ku një tornado goditi një spital. Gjatë natës tornado të tjera goditën Arkansas dhe Misisipi.

Një duzinë alarmesh dhe emergjenca dhe qindra që evakuohen. Shërbimi Meteorologjik ka bërë thirrje për një gatishmëri të lartë.

a.e./NOA

KOMENTE